Odpůrci větrných elektráren protestovali na hranicích s Polskem

12.10.2008 13:59

České Petrovice (Orlickoústecko) - Přibližně 150 odpůrců výstavby větrných elektráren z Česka a Polska se včera sešlo na turistickém hraničním přechodu do Polska u Českých Petrovic na Orlickoústecku. Shromážděním dali najevo svůj odpor k výstavbě větrníků v Česku a Polsku. Odpůrci tvrdí, že na české a polské straně Orlických hor by podle plánů různých investorů mohlo vyrůst až 400 větrníků. S tím nesouhlasí a výstavbu označují za živelnou a nekoncepční.

Budování až 200 metrů vysokých vrtulových elektráren je podle odpůrců v rozporu s charakterem krajiny. "Nejvíce nám vadí arogance investorů. Krajinu v západní Evropě již svými větrníky zničili a nyní se tlačí k nám," řekla předsedkyně východočeského občanského sdružení Naše Výprachtice Jarmila Schlegelová.

Zejména místním samosprávám, které s větrníky souhlasí, byly určené projevy řečníků a transparenty zúčastněných. Na transparentech například stálo "S přírodou za našimi domovy kšeftujete jak handlíři s hovězím" či "Vyžeňme obchodníky s větrem". V závěru shromáždění odpůrci spálili maketu vrtule.

Organizátoři shromáždění také sbírali podpisy pod protestní prohlášení proti neuváženému hyzdění krajiny větrnými elektrárnami. Prohlášení chtějí poslat do českého parlamentu. "Když budeme mít zmrzačenou krajinu, budeme mít i zmrzačenou duši. Elektrárny také svým hlukem přímo ničí zdraví lidí," řekla Schlegelová.

Pořadateli akce byli Poláci z oblasti Miedzylesie a na české straně občanská sdružení, která jsou členy Unie pro krajinu. Unie pro krajinu nyní spojuje 17 občanských sdružení z míst nejvíce zasažených budováním větrníků, například Krušných hor, Vysočiny a jižní Moravy.

Právě nedaleko místa dnešního protestu, u Anenské Studánky na Orlicku, v pátek firma S&M CZ spustila další čtyři větrné turbíny. Celkem tamní park čítá deset turbín a je nejvýkonnějším v Pardubickém kraji. Firma připravuje v regionu výstavbu ještě výkonnějších soustrojí, například v lokalitě Kamenné Horky plánuje 14 věží.

Někde však investoři s výstavbou neuspěli. V referendu odmítli velký větrný park obyvatelé Koclířova na Svitavsku, nelíbily se lidem z Holetína na Chrudimsku, před časem vystoupilo proti vrtulím také sdružení Františky, které odmítá elektrárny mezi Prosečí a Krounou u Hlinska.

Energie z větru pokrývá jen zlomek spotřeby elektřiny v České republice ve srovnání s její klasickou výrobou v uhelných a jaderných elektrárnách. Minulý rok se větrníky podílely na dodávkách elektrické energie 0,14 procenty.

Autor: ČTK

videoreportáž TV Nova o protestu 

Zpět

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.